خانه ای خورشیدی برای آینده

در پارک بزرگ اورنج کانتی واقع در ایروین٬ کالیفرنیا٬ زمین های یک پایگاه هوایی سابق میزبان ۲۰ خانه شده اند که یکی از دیگری نوآورانه تر و خلاقانه تر هستند و برای مسابقه ترتیب یافته از سوی وزارت انرژی امریکا٬ ساخته شده اند.

خانه ای که در اینجا با آن آشنا خواهید شد توسط دانشجویان انستیتو فناوری استیونس در نیوجرسی طراحی شده و Ecohabit نام دارد. عناصر نوآورانه متعددی در آن به کار رفته از جمله٬ سنسورهایی در هر اتاق برای جمع آوری داده های مربوط به میزان نور٬ دما و رطوبت.
وقتی کسی داخل اتاق باشد سیستم مدیریت مرکزی ساختمان عناصر مختلف را برای راحتی او تنظیم می کند و وقتی آن فرد اتاق را ترک می کند٬ سیستم خاموش می شود تا بیشترین بهره وری در مصرف انرژی رقم بخورد. این سیستم همچنین هشدارهایی را درباره کارهای لازم ارائه می کند. مثلا خاموش یا کم کردن ترموستات٬ و …
نکته جالب٬ طراحی این سیستم هوشمند خانگی بر مبنای هواشناسی ۲۰ سال اخیر در کالیفرنیای جنوبی است. بنابراین بر اساس مقاطع مختلف سال٬ رفتار آن نیز تغییر می کند.

مصوبات پنجاهمین جلسه هیات مدیره

پنجاهمین جلسه ی هیات مدیره امروز با ترکیب جدید هیات ریسه برگزار شد. در این جلسه موارد زیر به تصویب رسید:۱- با توجه به مطرح بودن طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی، مقرر شد یک گروه کارشناسی نسبت به بررسی قانون و تهیه پیشنهاد نظام مهندسی مازندران اقدام نماید. این گروه متشکل است از مهندسین زیر:

یزدانی – خاوری نژاد – محمدی تاکامی – نائیج پور – سرکاری – هادیان – صالحی – قدسی – زنجانی – ملایی – قربانی

۲- با کلیات اعزام تیمهای فوتسال به مسابقات مشهد و بسکتبال و شطرنج آقایان و بانوان به گرگان موافقت شد و مقرر شد تا جزئیات آن توسط کمیسیون ورزش تهیه و به هیات مدیره ارائه گردد.

۳- نظام نامه و فلوچارت پیشنهادی کمیسیون سوانح مطرح و مقرر شد اصلاحات مورد نظر هیات مدیره در این نظام نامه اعمال و مجددا به هیات مدیره ارائه گردد.

۴- کارگروه گاز استان برای هماهنگی مسئولین گاز استان متشکل از نه نفر از مهندسین مکانیک استان به شرح زیر مهندسین تعیین شد :

سالاریان – بهارفر – علی نیا – رضویان – ملایی – مظلومیان – آراد – قنبرنیا – هادی معبدی

۵- مقرر شد هیات رییسه ضرایب اعمال شده در ظرفیت مهندسی در دفاتر رابط مختلف را جمع بندی و برای یکسان سازی به هیات مدیره ارائه نماید .

استفاده از گوشی موبایل به عنوان یک ایستگاه زلزله شناسی

محبوبیت و همه گیر شدن تلفن های هوشمند و تبلت ها از یک سو، و به کارگیری آخرین دستاورد های علمی در آنها از سوی دیگر، موجب شده این دستگاه های مدرن تدریجا به یکی از متغیرهای اصلی تحقیقات علمی امروزی تبدیل شوند. در یکی از جدیدترین موارد، مقاله ای از یک نشریه علمی معتبر، آینده پیش بینی زلزله را با فناوری های موجود در تلفن های هوشمند گره زده.
دانشمندان همواره در پی یافتن راه های بهتری برای جمع آوری داده های لحظه ای از زلزله ها هستند. در مقاله ای که در بولتن انجمن زلزله شناسی آمریکا به چاپ رسیده، پژوهشگران ابزار بسیار مناسبی برای این کار پیدا کرده اند و آن چیزی نیست جز همان شتاب سنج های به کار رفته در اکثر تلفن های هوشمند و تبلت های امروزی.
شتابسنج های به کار رفته در دستگاهای دیجیتال، در حقیقت سیستم های کوچک میکرو الکترومکانیکی هستند که اختصارا MEMS هم خوانده می شوند. این حسگرهای بسیار حساس، حرکت را در سه جهت اندازه گیری کرده و به صفحه نمایش دستگاه اعلام می کنند در صورت کج شدن دستگاه، تصویر را به چه صورتی (عمودی یا افقی) نشان دهد. این سنسور ها در لپتاپ ها نیز کاربرد جالبی یافته اند؛ به محض اینکه دستگاه در وضعیت سقوط قرار گیرد، هارد درایو لپتاپ پیش از برخورد با زمین، به حالت safe mode می رود.
حال پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که شتابسنج تلفن های هوشمند، برای تشخیص زلزله های ۵ ریشتر به بالا که در نزدیکی مرکز زلزله رخ می دهند، بسیار مناسب هستند. به علت همه گیر بودن استفاده از تلفن های هوشمند، شاید این دستگاه ها بتوانند در کنار هم، شبکه زلزله نگار های شهری را تشکیل دهند و در زمان زلزله، اطلاعات لحظه ای زمین شناسی را مخابره کنند.
از لحاظ تئوری، هر دستگاه مجهز به شتاب سنج داخلی که دائما به شبکه اینترنت متصل باشد، می تواند به یک ایستگاه زلزله شناسی قدرتمند تبدیل شود. البته پژوهشگران معتقدند پیش از این که بتوان از تلفن های هوشمند در این زمینه به طور عملی استفاده کرد، می بایست با کار بیشتر بر روی سنسور های به کار رفته در آنها، حساسیت شان را بیشتر کرد.
با این حال، با توجه سرعت پیشرفت فناوری شتاب سنج ها در سال های اخیر، پیش بینی اینکه تلفن های هوشمند به بهترین و ارزان ترین ابزارهای تحقیقاتی در زمینه زلزله شناسی تبدیل شوند، کار سختی نیست.

نظام مهندسی مازندران ، فرصت ها و تهدید های پیش رو

بدیهی است که کسی مخالف آن نیست که شرایطی در سازمان بوجود بیاید تا صف بندی های اکثریت و اقلیت در سازمان از بین برود و هیات مدیره – به دور از هرگونه معامله پشت پرده بین دوگروه –  به یک اتحاد نظر واحدی در خصوص موضوعات سازمانی برسد.

اما موضوع انتخاب ۴ نفر از اعضای هیات رییسه ، از چهار منظر قابل بررسی است ،

با توجه به اینکه در روزهای اخیر فرصت نوشتن راجع به این موضوع رو پیدا نکردم ، اجازه بدید در فرصتی مناسب تحلیل خودم رو از این موضوع در ادامه ی همین پست گزارش کنم

چرخ دنده ای که یک دور آن ۲٫۳ تریلیون سال طول می کشد.

این ماشین به ظاهر ساده ساخته شده توسط Arthur Ganson را می توان یکی از عجایب دنیای جدید دانست. موتور آن با سرعت ۲۰۰ دور در دقیقه می چرخد، اما آخرین چرخ دنده این دستگاه ۱۲ چرخ دنده ای درون یک بلوک سیمانی محکم شده است.
این گونه است که به نظر می رسد چرخ دنده دوازدهم اصلا نمی چرخد، اما در حقیقت دارای حرکت است. تنها مشکل این است که شما نمی توانید حرکت آن را ببیینید، زیرا هر دور کامل آخرین چرخ دنده تقریبا ۲ تریلیون سال طول می کشد!
دلیل آن هم ساده است: یک جادوی ساده از علم مکانیک. هر چرخ دنده با سرعتی معادل یک پنجاهم چرخ دنده قبلی حرکت می کند. با یک محاسبه ساده در می یابید هنگامی که موتور اصلی با سرعت ۲۰۰ دور در دقیقه می چرخد، چرخ دنده اول تنها ۴ دور در دقیقه سرعت دارد. و این گونه چرخ دنده دوم در هر ساعت تنها ۴.۸ دور می چرخد. به همین دلیل شما تقریبا از این به بعد حرکت چندانی را حس نمی کنید.
با پشتیبانی: آی ویوید دانلود ویدیو
و به تدریج سرعت ها کم شده و از اعصار زمین شناسی به مقیاسهای کیهانی می رسند:
+ سومی: یک دور هر ۱۰.۴ ساعت
+ چهارمی: یک دور هر ۳.۱ هفته
+ پنجمی: یک دور هر ۲.۹۸ سال
+ ششمی: یک دور هر ۱۴۹ سال
+ هفتمی: یک دور هر ۷۴۵۲ سال
+ هشتمی: یک دور هر ۳۷۲۶۰۰ سال
+ نهمی: یک دور هر ۱۸.۶ میلیون سال
+ دهمی: یک دور هر ۹۳۲ میلیون سال
+ یازدهمی: یک دور هر ۴۷ میلیارد سال
+ دوازدهمی: یک دور هر ۲.۳ تریلیون سال
و به همین دلیل است که ماشین تقریبا ثابت و بدون حرکت دیده می شود و آخرین چرخ دنده آن بدون هیچ تاثیری بر کارکرد کلی دستگاه، در بتون محکم شده است. در واقعیت همه چرخ دنده ها در حال حرکت هستند، حتی اگر ما آن را نبینیم. آنها فقط چنان آهسته حرکت می کنند که آخرین چرخ دنده حرکت بسیار کمی دارد و می توان در مقیاس زمان معمول آن را ثابت دانست.
در حقیقت از دیدگاه انسانی، پس از چرخ دنده چهارم همه چیز یخ ده و در جای خود ثابت است.

مصوبات چهل و نهمین جلسه هیات مدیره

چهل و نهمین جلسه هیات مدیره امروز در حالی تشکیل شد که انتخابات هیات رییسه ی سازمان در دستور کار بود.مصوبات این جلسه به شرح زیر می باشد :

۱- در خصوص پروژه تفریحی توریستی در منطقه ی وازیوار نوشهر ۴۰% خارج از سهمیه مصوب شد .

۲- در خصوص تغییرات بوجود آمده در ساختمان در حال ساخت دفتر نمایندگی نور ، مقرر شد گروهی به کارشناسی موضوع را بررسی نمایند.

۳- زمینی به مساحت ۱۷۵۰۰ متر برای ساخت ساختمان سازمان پیشنهاد و مقرر شد که گروهی از کارشناسان موضوع را بررسی و در جلسات آتی هیات مدیره ارائه نمایند

۴- برای ساختمانی در بابل با ۶۰% مالکیت مهندسین درخواست تخفیف شد که مقرر شد طراحی و نظارت بر اساس ضابطه مالکیت مهندسین اعمال تخفیف شود و برای اجرا هم شرکت پیمانکاری معرفی شده، به عنوان مجری ثبت شود

۵- انتخابات هیات رییسه دوره دوم برگزار شد و ترکیب زیر انتخاب شد:

۱- مهندس تورج نائیج پور به عنوان رییس

۲- مهندس جواد مهجوریان به عنوان نایب رییس اول

۳- مهندس نصرالله صابر حسینی به عنوان نایب رییس دوم

۴- مهندس سودابه مهری به عنوان دبیر

هیات رییسه در اولین جلسه ی خود خزانه داری از بین اعضا انتخاب و به هیات مدیره پیشنهاد می کند.

آیا هشت + پنج می شود سیزده؟

سال گذشته در چنین روزهایی اعضای هیات مدیره در تب و تاب انتخاب هیات رییسه بودند که نهایتا با توافق هشت نفر از آنها، بر سر  کرسی های هیات رییسه ، آن پنج نفر  بقیه ( که البته من هم جزو آنها بودم) به اصول دموکراسی گردن نهاده و بدون معرفی هیچ کاندیدایی با نوشتن نام تک کاندیدای هر کرسی و یا دادن برگه سفید در انتخابات هیات رییسه شرکت کردند.لازم به ذکر است و  باید به اعضای محترم گزارش داد که آن تصمیم نتوانست این اقلیت را در محاق ببرد و پس از برگزاری انتخابات و در همان جلسه من و دوستانم به همه ی برگزیدگان (حتی آنهایی که زمانی به ما قول داده بودند و زیر قولشان زدند) تبریک گفتیم و در طول این یک سال هم از هیچ کمکی به آنهادریغ نکردیم چون هدفمان سازمان بود و وسیله را اگرچه در اختیار نداشتیم ، اما لازم بود که حتی در حفظ آن نیز بکوشیم. این شد که به نظر (من) می رسد که در این یکسال عدم موضع گیری اقلیت و همکاری در هیات مدیره در راستای اهداف قانونی موجب شد که دوستی و وفاق در بین کل اعضای هیات مدیره شکل بگیرد. و در جلسات هشت و پنج معنی خود را از دست داده و بیشتر سیزده معنی پیدا می کرد که حتی مشارکت اعضای علی البدل هم درخور تحسین بود که با رساندن نفرات به عدد بیست ، به نوعی نمره ی بیست را هم در مشارکت در موضوعات به همراه داشت.

اما آن یکسال نیز به روایت «این نیز بگذرد»، گذشت و اکنون در آستانه ی انتخابات دوره ی دوم هیات هیات رییسه در این هیات مدیره هستیم، باید دید که آیا استفاده از خرد جمعی همه ی اعضا (سیزده نفر) در تصمیم مهمی چون انتخابات هیات رییسه عملی می شود یا … ؟

(بعدا بیشتر در این رابطه با هم صحبت می کنیم)

مصوبات چهل و هشتمین جلسه هیات مدیره

چهل و هشتمین جلسه هیات مدیره امروز دوشنبه ۹۲/۸/۱۳ در محل سازمان تشکیل شد و مصوبات زیر را به همراه داشت :۱- آیین نامه انضباط کار پرسنل سازمان بر اساس قانون کار مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. متن آیین نامه را به زودی در وبلاگ قرار می دهم.

۲- شرح خدمات مربوط به طرح انطباق کاربری ساختمان و طرح انطباق کاربری اراضی شهری مورد بررسی و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

همچنین مقرر شد دستورالعمل اجرایی آن در خصوص “وظیفه مندی هر یک از دستگاههای اجرایی”  در گروه تخصصی شهرسازی تدوین و به هیات مدیره ارائه گردد.

۳- مقرر شد کارگروه گاز در ستاد سازمان با تعدادی از اعضای گروه تخصصی مکانیک و  تعدادی از بازرسین با سابقه گاز تشکیل شود .

۴- مقرر شد هر دفتر نمایندگی یک نفر با عنوان مسئول هماهنگی امور گاز شهرستان انتخاب شود . ( سه نفر مهندس با سابقه پنج سال در دفاتر نوع یک و سه سال در سایر دفاتر توسط گروه تخصصی مکانیک دفاتر انتخاب و به هیات رییسه دفتر معرفی شوند و هیات رییسه دفتر یک نفر را انتخاب و به سازمان معرفی نماید.)

۵- با توجه به درخواست شهرداری خلیل شهر در خصوص وضعیت ساخت و ساز در این شهر، مقرر شد حد نصاب مجری در این شهر از ۴ سقف دارای زیر زمین به ۵ سقف دارای زیر زمین افزایش یابد.

۵- در خصوص بیمارستان کودکان سرطانی شمال کشور ( ماهک ) که در ساری احداث می شود، با توجه به درخواست هیات امنای بیمارستان و مهندسان مربوطه برای ارائه خدمات رایگان، مقرر شد خدمات مهندسی با ۱۰۰% تخفیف در نظر گرفته شود.

۶- درخصوص ساختمان مرکز همایشهای بین المللی ساری که در خارج از شهر ساخته می شود. با در نظر گرفتن میزان فضاهای فرهنگی، مسجد و … مقرر شد این ساختمان با ۴۵% تخفیف خدمات مهندسی ثبت شود.

بررسی پیش نویس اصلاحیه ی قانون نظام مهندسی ساختمان

     نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه پارلمان یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را مورد بررسی و تصویب قرار دادند.طرح اصلاح موادی از قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان دارای ۸ ماده و مقدمه توجیهی است و به امضای ۴۵ تن از نمایندگان مجلس رسیده که در صورت تصویب نهایی آن در صحن بهارستان بخشی از مقررات قانون نظام مهندسی اصلاح می‌شوند.
در ذیل به موارد اصلاح شده و بررسی آن می پردازم :